Forum www.biofeedback.fora.pl Strona Główna
 
Rejestracja
 
Forum www.biofeedback.fora.pl Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Analiza wyników mini QEEG

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biofeedback.fora.pl Strona Główna -> Analiza wyników mini QEEG
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
administrator
Administrator



Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:00, 31 Lip 2008    Temat postu: Analiza wyników mini QEEG

Analiza wyników mini QEEG

1.Ocena współczynników Theta do Beta
Nasi poprzednicy ustalili,ze T/B powinna mieścić się w przedziale 1/2 dla dorosłych oraz 2/3 dla dzieci.
Z uwagi na zróżnicowanie pełnionych funkcji półkuli lewej i prawej(dominujacej i niedominującej)w pkt.C3 i C4 powinniśmy obserwować zróznicowane współczynniki T/B,przy czym T/B w pkt.C4 powinna być wieksza od T/B w pkt. C3.Wynika to z faktu,ze półkula dominująca zawiera więcej B niż półkula niedominująca.Półkula dominująca ma współczynnik T/B niższy a półkula niedom.ma wyższy.Inaczej mówiąc,lewa półkula jest "szybsza" a prawa "wolniejsza".Różnica między tymi współczynnikami nie powinna być większa niż 0,5 pkt.
2.Ocena współczynników Alfa/Theta
Poczynając od części ciemieniowej poprzez centralną aż do czołowej,współczynnik Alfa/Theta powinien być:
a) mniejszy od jedności dla oczu otwartych,najlepiej 0,65 - 0,85
b)większy od jedności dla oczu zamkniętych.Przy oczach zamkniętych w pkt.P3 i P4 najlepiej jest mieć współczynnik Alfa/Theta na poziomie 1,2 - 1,3 ew. 1,5
3.Poziom SMR w pkt. C4 przy oczach otwartych powinien być większy lub równy 10%
4.Podczas kumulacji bardzo silnych ładunków emocjonalnych,może dojść do silnego zróznicowania poziomu Beta lub Beta2 lub obydwu łącznie.Na poziomie pkt.T3 i T4 zróznicowanie to jest około dwukrotne(czasem więcej).Jeżeli ładunek emocjonalny został skumulowany w okresie dzieciństwa(wykorzystanie seksualne,przemoc,rozłąka z rodzicem bądź opiekunem)to dziecko mocniej aktywuje system limbiczny z prawej strony(T4).Jeżeli kumulacja ładunku nastąpiła w okresie dorosłym(wypadek,sprawa rozwodowa,utrata małżonka) to silniej jest zaakcentowany układ limbiczny z lewej strony (T3).
5.Istnienie wzorów odwróconych(przód-tył),(lewo-prawo) generuje labilność emocjonalną.Przewaga Bety w tylnej stronie mózgowia (w odniesieniu do przodomózgowia)może wywoływać nieuzasadniony stan niepokojów,lęków,rozdrażnienia.Istnienie odwróconych wzorów w relacji lewo-prawo na poziomie strefy czołowej,a w szczególności przewaga Alfy w półkuli dominującej na niedominującą ;np.Alfa w pkt.F3 jest F4 może wywoływać stany depresogenne.Stan taki może również powstać przy naruszonym bilansie Bety(lewo-prawo)-przykładowo-jeżeli B w pkt.F3 jest mniejsza od B w pkt.F4.Istnieje znane badanie wykonane przez Roberta Lawsona,obejmujące 7 osób depresyjnych oraz 9 depresyjnych z lękiem.Wyniki badań na populacji klinicznej korelowały z nadmiarem Alfy w lewym czole(F3) w odniesieniu do prawego czoła.Osobnicy z klinicznie potwierdzoną depresją,mieli średnią asymetrię Alfy ok. 4,3%.Natomiast osobnicy depresyjni z niepokojem,mieli asymetrię Alfy zaledwie na poziomie 0,52%.Stwierdzono dziwny fakt,że osoby depresyjne z lękiem,miały wyższą średnią amplitudę Alfy czołowej(AL+AP/2) aniżeli osobnicy z depresją bez lęku.
Współczynnik asymetrii(was) był definiowany jako:
(was) = (L-P) / (L+P)
Zaburzenia dystrybucji Alfy i Bety na poziomie struktur czołowych łączone jest z trendami depresogennymi i ma wysoką korelację z depresją stwierdzoną klinicznie.
Aktywacja Betą płata czołowego półkuli dominującej wywołuje uczucie szczęśliwości.
Nadekspresja Bety w prawym czole(półkuli niedominującej) wywołuje zachowania złośliwe i opozycyjne.
Często zdarza się nadmiar Bety w prawej półkuli u osób o profilu autystycznym.
6.Nadekspresja Bety w pkt.FZ w odniesieniu do pkt.F3 lub F4 łączona jest z symptomami zachowań kompulsywnych i natręctw( radzimy 4 dodatkowe badania z tabeli).W tej sytuacji robimy hamowanie bety w FZ .
W praktyce neurofeedback w przypadku ADD a nawet ADHD oraz problamach z koncentracją(nadmiar fal wolnych w pkt.F3,występuje potrzeba promowania bety.Jednakże promowanie Bety w pkt.F3 powoduje obniżenie poziomu Alfy w tylnej części mózgowia,w szczególności w strefie ciemieniowej.Zaleca się prowadzenie treningu aktywizacyjnego w pkt.F3(tylko wówczas jeżeli istnieje dostateczny poziom Alfy w strefie ciemieniowej).Warunek ten sprawdzamy kontrolując współczynnik Alfa/Theta w pkt.P3 przy oczach zamkniętych.Jeżeli A/Th jest na poziomie 1,3-1,5 trening B w pkt. F3 można przeprowadzać.Jeżeli poziom ten jest mniejszy od 1,3 zaleca się przeprowadzenie w pkt.P4 treningu promującego Alfę aż do wystąpienia pożądanego poziomu(1,3 przy oczach zamkniętych).


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Pon 23:38, 22 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biofeedback.fora.pl Strona Główna -> Analiza wyników mini QEEG Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
 
 
Regulamin