administrator
Administrator
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Czw 21:00, 31 Lip 2008 Temat postu: Analiza wyników mini QEEG |
|
|
Analiza wyników mini QEEG
1.Ocena współczynników Theta do Beta
Nasi poprzednicy ustalili,ze T/B powinna mieścić się w przedziale 1/2 dla dorosłych oraz 2/3 dla dzieci.
Z uwagi na zróżnicowanie pełnionych funkcji półkuli lewej i prawej(dominujacej i niedominującej)w pkt.C3 i C4 powinniśmy obserwować zróznicowane współczynniki T/B,przy czym T/B w pkt.C4 powinna być wieksza od T/B w pkt. C3.Wynika to z faktu,ze półkula dominująca zawiera więcej B niż półkula niedominująca.Półkula dominująca ma współczynnik T/B niższy a półkula niedom.ma wyższy.Inaczej mówiąc,lewa półkula jest "szybsza" a prawa "wolniejsza".Różnica między tymi współczynnikami nie powinna być większa niż 0,5 pkt.
2.Ocena współczynników Alfa/Theta
Poczynając od części ciemieniowej poprzez centralną aż do czołowej,współczynnik Alfa/Theta powinien być:
a) mniejszy od jedności dla oczu otwartych,najlepiej 0,65 - 0,85
b)większy od jedności dla oczu zamkniętych.Przy oczach zamkniętych w pkt.P3 i P4 najlepiej jest mieć współczynnik Alfa/Theta na poziomie 1,2 - 1,3 ew. 1,5
3.Poziom SMR w pkt. C4 przy oczach otwartych powinien być większy lub równy 10%
4.Podczas kumulacji bardzo silnych ładunków emocjonalnych,może dojść do silnego zróznicowania poziomu Beta lub Beta2 lub obydwu łącznie.Na poziomie pkt.T3 i T4 zróznicowanie to jest około dwukrotne(czasem więcej).Jeżeli ładunek emocjonalny został skumulowany w okresie dzieciństwa(wykorzystanie seksualne,przemoc,rozłąka z rodzicem bądź opiekunem)to dziecko mocniej aktywuje system limbiczny z prawej strony(T4).Jeżeli kumulacja ładunku nastąpiła w okresie dorosłym(wypadek,sprawa rozwodowa,utrata małżonka) to silniej jest zaakcentowany układ limbiczny z lewej strony (T3).
5.Istnienie wzorów odwróconych(przód-tył),(lewo-prawo) generuje labilność emocjonalną.Przewaga Bety w tylnej stronie mózgowia (w odniesieniu do przodomózgowia)może wywoływać nieuzasadniony stan niepokojów,lęków,rozdrażnienia.Istnienie odwróconych wzorów w relacji lewo-prawo na poziomie strefy czołowej,a w szczególności przewaga Alfy w półkuli dominującej na niedominującą ;np.Alfa w pkt.F3 jest F4 może wywoływać stany depresogenne.Stan taki może również powstać przy naruszonym bilansie Bety(lewo-prawo)-przykładowo-jeżeli B w pkt.F3 jest mniejsza od B w pkt.F4.Istnieje znane badanie wykonane przez Roberta Lawsona,obejmujące 7 osób depresyjnych oraz 9 depresyjnych z lękiem.Wyniki badań na populacji klinicznej korelowały z nadmiarem Alfy w lewym czole(F3) w odniesieniu do prawego czoła.Osobnicy z klinicznie potwierdzoną depresją,mieli średnią asymetrię Alfy ok. 4,3%.Natomiast osobnicy depresyjni z niepokojem,mieli asymetrię Alfy zaledwie na poziomie 0,52%.Stwierdzono dziwny fakt,że osoby depresyjne z lękiem,miały wyższą średnią amplitudę Alfy czołowej(AL+AP/2) aniżeli osobnicy z depresją bez lęku.
Współczynnik asymetrii(was) był definiowany jako:
(was) = (L-P) / (L+P)
Zaburzenia dystrybucji Alfy i Bety na poziomie struktur czołowych łączone jest z trendami depresogennymi i ma wysoką korelację z depresją stwierdzoną klinicznie.
Aktywacja Betą płata czołowego półkuli dominującej wywołuje uczucie szczęśliwości.
Nadekspresja Bety w prawym czole(półkuli niedominującej) wywołuje zachowania złośliwe i opozycyjne.
Często zdarza się nadmiar Bety w prawej półkuli u osób o profilu autystycznym.
6.Nadekspresja Bety w pkt.FZ w odniesieniu do pkt.F3 lub F4 łączona jest z symptomami zachowań kompulsywnych i natręctw( radzimy 4 dodatkowe badania z tabeli).W tej sytuacji robimy hamowanie bety w FZ .
W praktyce neurofeedback w przypadku ADD a nawet ADHD oraz problamach z koncentracją(nadmiar fal wolnych w pkt.F3,występuje potrzeba promowania bety.Jednakże promowanie Bety w pkt.F3 powoduje obniżenie poziomu Alfy w tylnej części mózgowia,w szczególności w strefie ciemieniowej.Zaleca się prowadzenie treningu aktywizacyjnego w pkt.F3(tylko wówczas jeżeli istnieje dostateczny poziom Alfy w strefie ciemieniowej).Warunek ten sprawdzamy kontrolując współczynnik Alfa/Theta w pkt.P3 przy oczach zamkniętych.Jeżeli A/Th jest na poziomie 1,3-1,5 trening B w pkt. F3 można przeprowadzać.Jeżeli poziom ten jest mniejszy od 1,3 zaleca się przeprowadzenie w pkt.P4 treningu promującego Alfę aż do wystąpienia pożądanego poziomu(1,3 przy oczach zamkniętych).
Post został pochwalony 1 raz
Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Pon 23:38, 22 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|